Plynofikace v devadesátých letech minulého století přinesla do mnoha českých domácností značný komfort, když nahradila stávající uhelné a koksové kotle. K provozu plynového kotle nepotřebujete být v místě přítomni, nemusíte ukládat uhlí pod střechu a stačí pouze nastavit termostat na požadovanou teplotu. Teplo v domě tak získáte prakticky bezpracně. Plynové kotle ale mají i jisté nevýhody, například v porovnání s tepelným čerpadlem z Mělníka.
Závislost na zemním plynu a nebezpečí výbuchu
Tam, kde je zaveden plyn, vždy hrozí nebezpečí výbuchu, ať už je dané místo sebelépe zabezpečeno. Plyn je zkrátka třaskavina a je-li někde přítomen, musí se s tím počítat v bezpečnostních opatřeních. Tepelné čerpadlo ovšem nepotřebuje ke svému provozu přípojku plynu.
Kotel na zemní plyn je zároveň zařízení vysloveně závislé na dodávkách zemního plynu. Jestliže se někde omezí v důsledku technické závady a dojde k tomu v lednu za třicetistupňových mrazů, máte problém, kdy stačí třeba jen pár hodin výpadku plynového kotle a v domě klesne teplota tak, že to ublíží lidem, domácím mazlíčkům nebo rostlinám. Další věc je cena plynu na trhu, kde můžete počítat se zlevněním, ale také se zdražením plynu. Tepelné čerpadlo na plynu závislé není, ke svému provozu potřebuje pouze elektřinu a jistou možností, jak omezit závislost na rozvodné síti, je vlastní fotovoltaika.
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika
Tepelné čerpadlo je zařízení, které lze propojit s fotovoltaikou. Je to výhodné například v tom, že fotovoltaika ohřívá vodu v topném systému za slunečných dnů a může tímto způsobem přitápět prakticky po celý rok, třeba i v létě, pokud vysvitne Slunce po přechodu studené fronty spojené s deštivým a chladným počasím. S fotovoltaikou získáte další úsporný systém pro vytápění domu, chce to ovšem oslovit odborníky, kteří těmto systémům rozumí a navrhnou vám optimální řešení pro váš konkrétní případ.